Udostępnij
Skomentuj

Frezy do drewna - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Chcąc tworzyć różnego rodzaju konstrukcje i przedmioty drewniane, potrzebujemy odpowiednich narzędzi do obróbki.

Takim narzędziem jest frezarka – do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ona jednak frezów. W jaki sposób je dobrać?

Frezy – co to jest?

Mówiąc krótko, jest to narzędzie do mechanicznej obróbki drewna, które mocowane jest do wspomnianej wcześniej frezarki. Frezy do drewna wykonane są zazwyczaj ze stali szybkotnącej bądź specjalnych węglików spiekanych.

Pierwszy materiał wykorzystywany jest przede wszystkim do obrabiania tak zwanego drewna miękkiego. Mowa tu przede wszystkim o topoli, sośnie i świerku – nie wymagają one bowiem zbyt twardego materiału obrabiającego i bardzo łatwo poddają się wszelkimi modyfikacjom. Jeżeli chodzi natomiast o węgliki, jest to tworzywo niezwykle uniwersalne, dlatego może być wykorzystywane zarówno w pracy z drewnem miękkim, jak i twardym. Bardzo dobrze sprawdza się także podczas obróbki materiału egzotycznego, między innymi teaku, oraz płyt typu MDF.

Zupełnie oddzielną kategorię stanowi tworzywo diamentowe, który zalecany jest przy pracy z drewnem litym oraz materiałem drewnopodobnym.

Jak dobrać frezy?

Ze względu na różne tworzywa, z jakich frezy mogą zostać przygotowane, a także szeroką gamę kształtów i wykończeń, wymieniamy kilka rodzajów tych produktów, które sprawdzą się w określonych warunkach.

Frezy nasadzane – stanowią grupę najbardziej popularnych materiałów do obróbki drewna. Posiadają odpowiedni otwór mocujący do wrzeciona frezarki. Istotną kwestią jest to, iż jesteśmy w stanie je dostosować do średnicy trzpienia narzędzia. Możliwe jest to przez wykonanie redukcji wielkości ich otworów. Tego typu frezy wykorzystywane są przede wszystkim do tworzenia prostych krzeseł i standardowych wyrobów drewnianych. Stosowane są we frezarkach dolnowrzecionowych.

Frezy trzpieniowe – w odróżnieniu od produktów nasadzanych, nie posiadają otworów. Do frezarki mocowane są za pomocą specjalnych trzpieni. Stosowane są zarówno we frezarkach górnowrzecionowych, urządzeniach typu CNC, jak i frezarkach dolnowrzecionowych. Frezy trzpieniowe podzielić należy na kilka rodzajów, które różnią się między sobą konstrukcją ostrzy:

  • frezy trzpieniowe do drewna z ostrzami prostymi – wyróżniają się stosunkowo niską ceną, gdyż ich produkcja jest najtańsza. Proste jest także ostrzenie ostrzy prostych. Ilość ostrzy skrawających w tego typu produktach, w zależności do przeznaczenia, oscyluje w granicy od 2 do 4. Co więcej, tego typu frezy posiadają również tak zwane ostrze czołowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie nie tylko frezować, ale również wiercić i wycinać w sposób krzywoliniowy. Na rynku znaleźć można zarówno frezy wykonane ze stali, jak i wspomnianych wcześniej węglików. Należy podkreślić, iż frezy trzpieniowe z ostrzami prostymi skrawają na całej wysokości drewna, co, w porównaniu do innych typów, daje gorsze efekty.
  • frezy z ostrzami spiralnymi – ich wykonanie jest trudniejsze, dlatego należy za nie zapłacić więcej niż za ostrza proste. Pamiętać należy również o tym, iż ostrzenie tego typu frezów musi odbywać się wyłącznie przy użyciu specjalnego urządzenia, które jest trudno dostępne. Wchodząc w drewno, spirala napotyka na zdecydowanie mniejszy opór, dlatego skrawanie jest łatwiejsze, szybsze i przede wszystkim skuteczniejsze. Ostrza spiralne dzielą się na te typu pozytyw i negatyw. W pierwszym wypadku wióry drewna są odprowadzane w stronę uchwytu, w drugim zaś w przeciwną stronę. Jeżeli chodzi o liczbę ostrzy skrawających, występują one w przedziale od jednego do czterech. Istotne jest to, iż ostrza spiralne wyróżniają się dłuższą żywotnością w porównaniu do rozwiązań prostych, dlatego zalecane są do bardziej skomplikowanych prac.
  • frezy trzpieniowe profilowe – ze względu na swoją budowę, wykorzystywane są w głównej mierze do realizowania prac ozdobnych. Wykonywane są z drobnoziarnistych węglików, które charakteryzują się sporą wytrzymałością. Na rynku znaleźć można frezy o średnicy od 3 do 30 mm. Same profile przyjmują między innymi formę kulistą, z promieniem bądź prostą. Frezy profilowe stosuje się w tak zwanym frezowaniu z jednym przejściem narzędzia.
  • frezy trzpieniowe do połączeń – jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane do wykonywania połączeń profili drewnianych, ale również rowków oraz wręgów. W zależności od zastosowania, ostrza przyjmują różne kształty. Wykonane połączenia są bardzo trwałe, dzięki czemu klej służy jedynie jako uzupełnienie.
  • frezy trzpieniowe do frontów i ramek – za sprawą tych produktów wykonamy fronty drewniane i z płyty MDF, tak zwane frezowanie pod uszczelki, a także profilowanie listew. Wykonane są z węglików.

Frezy palcowe – wykorzystywane są przede wszystkim do obróbki płyt MDF, ale również aluminium, kompozytów i rozmaitych tworzyw sztucznych. Chcąc uzyskać najlepszą jakość frezowania, powinniśmy zdecydować się na produkty pełnowęglikowe. Występują w odmianach z długimi krawędziami skrawania oraz jako tak zwane mikrofrezy. Zazwyczaj posiadają od jednego do dwóch ostrzy skrawających.

Frezy diamentowe – są one wykonane ze zdecydowanie najtrwalszego materiału, dlatego zalecane są przede wszystkim w przemyśle, gdzie obróbka drewna odbywa się w sposób ciągły. Jak pokazują badania, materiały diamentowe charakteryzują się żywotnością do 100 razy większą w porównaniu do innych narzędzi. Oczywiście przekłada się to na ich wysoką cenę. Istotny jest także fakt, iż frezy diamentowe mogą być stosowane wyłącznie w narzędziach, które wyróżniają się ściśle określoną prędkością obrotową. W innym wypadku ich użytkowanie może okazać się niemożliwe.

Jak ostrzyć frezy do drewna?

W przypadku standardowych produktów, jak chociażby frezy proste, ostrzenie możemy wykonać na własną rękę. Posłuży nam do tego szlifierka, którą musimy bardzo dokładnie naostrzyć każde ostrze. Niemniej, jeżeli chodzi o narzędzia bardziej skomplikowane (między innymi frezy spiralne i diamentowe), skorzystać należy ze specjalnych i drogich urządzeń, dlatego obowiązek ten lepiej powierzyć odpowiedniej firmie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.